IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Довиждане, горещи душове и улично осветление - как Европа свива потреблението на енергия?

Неотложността на мерките нараства, тъй като цената на газа продължава да се покачва

16:54 | 31.08.22 г. 16
Европа се готви за трудна зима. Снимка: Bloomberg LP
Европа се готви за трудна зима. Снимка: Bloomberg LP

Европейците си вземат по-студени душове, офисите изключват терморегулаторите, а магазините приглушават осветлението, за да избегнат режим на тока и студени домове тази зима като следствие от войната на Русия в Украйна.

Докато Кремъл намалява газовите доставки, а аварии в електрически централи ограничават още повече предлагането, Европа има малко останали алтернативи освен да намали търсенето. Мерките до момента са неравномерни, но неотложността нараства, тъй като цените на едро продължават да се покачват.

Макар че някои страни като Германия, където почти половината от домовете разчитат на газ за отопление, са по-застрашени от други, Европейският съюз търси общ подход. Страните членки на блока целят да намалят потреблението на газ с 15% тази зима, ако Русия, която исторически осигуряваше около 40% от търсенето на горивото в ЕС, спре кранчето.

Bloomberg обобщава някои от ключовите инициативи за ограничаване на потреблението на енергия.

Германия Бранденбургската врата в Берлин през нощта. Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg Бранденбургската врата в Берлин през нощта. Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Кабинетът на канцлера Олаф Шолц одобри редица мерки тази седмица, които трябва да намалят потреблението на газ с една пета тази есен и зима. Мерките на национално ниво, които се прибавят към предприетите стъпки от местните власти в Германия като спиране на топлата вода в обществените басейни, целят да намалят потреблението на газ с около 2% и включват:

  • Забрана на отопляването на частните плувни басейни
  • Спиране на отоплението на някои части в обществените сгради
  • Намаляване на минималната температура в офиса до 19 градуса по Целзий
  • Забрана на повечето външно осветление на сгради и паметници
  • Повишаване на енергийната ефективност в обществени и частни сгради

Франция

Президентът Еманюел Макрон си поставя за цел да намали потреблението на енергия през 2024 г. с 10% спрямо нивата от 2019 г. Администрацията му създаде миналия месец поредица от работни групи, съсредоточени върху държавните дейности, недвижимите имоти, технологиите и телекомите, търговските центрове и други публични обекти. Целта е те да излязат с конкретни предложения до края на септември. Макар че до момента конкретните стъпки са малко, има някои инициативи:

  • До октомври френските вериги супермаркети ще изключат осветлението на надписите на магазините си след края на работното време, а обектите за търговия на дребно ще намалят осветлението с 30% и ще понижат температурите до 17 градуса по Целзий в най-натоварените часове за пазаруване, ако има указания на правителството в тази насока.
  • За да даде пример, финансовото министерство на страната съобщи, че ще включва отоплението, само когато температурите в офиса паднат под 19 градуса по Целзий, и няма да охлажда, докато температурите не надхвърлят 26 градуса по Целзий. Супермаркет на Carrefour в Париж. Снимка: Nathan Laine/Bloomberg Супермаркет на Carrefour в Париж. Снимка: Nathan Laine/Bloomberg

Италия

Нов план за намаляване на потреблението в Италия може да бъде одобрен на заседание на кабинета още идната седмица. Цените на енергията стават ключов проблем в предизборната кампания преди предсрочните избори на 25 септември, на които трябва да бъде намерен заместник на Марио Драги. Лявоцентристката коалиция предлага контрол върху цената на тока, ход, който е критикуван от дясната Джорджия Мелони, смятана за фаворит на изборите, която вместо това иска инициатива на ниво ЕС.

Според италианските медии планът за спестявания на страната може да включва:

  • Понижаване на температурите и намаляване на часовете за отопление в домовете и офисите през зимата, за да се намали използваният газ за отопление с над 10%.
  • Приглушаване на осветлението на публични сгради и магазини през нощта
  • Удължаване на живота на въглищните електроцентрали, за да се намали газът, използван за производство на ток
  • Затваряне на заводи може да е част от плана, но редица енергоемки индустрии вече ограничават операциите си заради силния ръст на разходите

Испания

В един от редките примери за законово задължение да се намали потреблението испанските депутати приеха в четвъртък правила, включени в указ от началото на август. Стъпките предвиждат:

  • Ограничаване на климатизацията до 27 градуса по Целзий в обществени сгради и повечето бизнеси, както и на летищата и на гарите.
  • Отопление през зимата до не повече от 19 градуса по Целзий с изключение на хотелски стаи, кухни в ресторантите, фризьорски салони, спортни зали, училища и болници.
  • Забрана за осветяването на паметници и витрини на магазините през нощта
  • Изискване вратите на магазините да бъдат затворени, когато системите за отопление или охлаждане работят Климатици върху жилищна сграда по време на гореща вълна в Севиля. Снимка: Marcelo del Pozo/Bloomberg Климатици върху жилищна сграда по време на гореща вълна в Севиля. Снимка: Marcelo del Pozo/Bloomberg
Последна актуализация: 13:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

16
rate up comment 2 rate down comment 1
Alex Silver
преди 1 година
Когато фотките заработят и нощно време, тогава може и да се съглася, че има полза от тях. А сега се инсталират огромни мощности, с резултативен кпд, я има, я няма, 0.5%. Забравете за ефективност и бързо изплащане на инвестициите. На всичкото отгоре, заради поскъпването на газа и нефта, цената на производството на фотки нарасна в пъти. За екология мълча, защото това замърсяване е "някъде другаде", не у нас. Ама това са дребни подробности, нъл тъй?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 3
SnaGi
преди 1 година
До: zelka007Вземи сравни всичко това с повечето държави в Европа и веднага, ще разбереш каква е разликата. Само за справка, Дунав тази година е почти пресъхнал. Отделно, Европа заради зеления си подход затвори голяма част от от енергийните си източници и като допълнения американските геополитически игри забиха най големия Пирон в ковчега на икономическата конкурентноспособност на Европа. Преди 2г. и цените в Европа бяха около 40 долара,но демокрацията в Украина още не беше толкова развита.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 4
SnaGi
преди 1 година
До: zelka007"Човек" вече се излагаш. Преди да цитираш гола статистика, за ограничен брой държави постигнали висок дял на веи, вземи преди това прочети малко за въпросните държави, бърз прочит ти е достатъчен, няма смисъл от задълбочено четене. Уругвай 96% от електроенергията я добива от ВЕЦ. Имат много високо количество на годишните валежи и пълноводни реки цяла година. Имат мека зима с минимални температури 10-12 градуса, а лятото е около 25 градуса. Отделно са 3.5 млн. с голяма територия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 2 rate down comment 6
zelka007
преди 1 година
До: SnaGi ... Уругвай островна държава ли е ?! Борсова цена $25 за МВтч . Хидро + вятър + слънчева отскоро ... Държат няколко петролни инсталации за студен резерв . И при тях в пиковото потребление цената не надскача базовата атомно-въглищна у нас ... https://adme.com.uy/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 12 rate down comment 2
SnaGi
преди 1 година
До: zelka007Дали всяка една държава заради природните си дадености и разположение може да разчита на подхода на Нова Зеландия, която е разположена в Тихия океан и от всякъде обградена от вода и острови. Сравнително голяма територия и слабо населена. Сериозно се замислям дали зелката и ватенката не са един и същ човек. Толкова нисък интелект е рядко срещано явление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 9
zelka007
преди 1 година
виж им цената на токът , даже в пиковете на търсене немат цена над $75 за МВтч ... боли ги фара за нечестивият в кремля ... https://app.em6.co.nz/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 11
zelka007
преди 1 година
До: BattleRoyal ... хех , смешен ... Нова Зеландия , вече и зимъска не пускат почти въглищата , държат ги студен резерв . От атомите са се отказали точно щото са ултра скъп кеф . Хидро + геотермалнни + вятър + когенерации заводски ... виж им генерацията : https://***.transpower.co.nz/power-system-live-data
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 14 rate down comment 3
BattleRoyal
преди 1 година
ахахах зелков в статията пише точно за проблеми в местат където *** като теб проповедници на зелената *** вярват на тия глупости и нямат ток, а като го има не могат да си гоплатят, за разлика от местата където още не са се заразили със зелени идиотизми - добре че у нас остана АЕЦ-а и Мариците да има да им продаваме тоя скъп ток ахахахах не ти е лесно с такова скъсване с реалността - айде плувай твойто е разложение на мозъка отвсякъде
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 12
zelka007
преди 1 година
До: BattleRoyal ... Смешен ! Най-скъпият ток е от АЕЦ и въглища . Ако не ги субсидираха , немаше да ги има въобще ! Най-ефффтиният е от фотоволтаици и хидроцентрали , после от вятър . И там където са на на такъв ток , ги боли фара за нечестивият занулен детеубиец в кремля ... !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 8
zelka007
преди 1 година
До: khao ... митрофанова не е спуснала нищо ново , въртят сучат , едни и същи ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още